![]() |
Help On Chemicals |
Post Reply ![]() |
Page 123> |
Author | |
Kelly ![]() Newbie ![]() ![]() Joined: 17/June/2008 Location: Amarillo Status: Offline Points: 31 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Posted: 03/August/2008 at 1:56pm |
Just getting Strated in the business and need some input on cleaning chemicals. I am using a portable and chmicals from cleancraft. THe main chemical is called Code Green. It is a prespray, spotter, and what I use in my extractor. It is doing a very good job, but is expensive. I would like a all in one product like this and try to save $ also. Can anyone tell me about the product they are using and the cost and how to get some to try. Or should I take the attitude that if it is working don't screw with it.
thanks
|
|
Kelly Hilliard
|
|
![]() |
|
Sponsored Links | |
![]() |
|
Ken_Is_OK ![]() Carpet Cleaning Specialist ![]() Joined: 13/February/2007 Location: Canada Status: Offline Points: 523 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Company name: Chemspec Products: Prekleen, Enzall, Formula 77 Liquid.
|
|
![]() |
|
John L ![]() Carpet Cleaning Guru ![]() Joined: 29/November/2004 Location: I'm Right Here! Status: Offline Points: 4013 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Its ALL expensive.!
![]() ![]() Edited by John L - 03/August/2008 at 3:18pm |
|
![]() |
|
FreshAire ![]() Journeyman ![]() ![]() Joined: 13/May/2008 Location: Perth W. Aust Status: Offline Points: 251 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
best advice for a newbie is get samples of as many as you can and find out what works best for you! What works for someone in one place won't necessarily work the same in another place, even within the same city... all sorts of things come into play such as local soil conditions, the chemistry of your water supply (if you're not using an RO system, i.e. Reverse Osmosis or water softener), the type of equipment etc... so give 'em a try and as John L suggested, buy in bulk lots, not little bits at a time!
Also, check dilution rates of what you're using and then the cost; just cos a pack of Brand X is cheaper than Brand Y doesn't make it cheaper to use if the product can't be diluted as much Brand Y; it's the Ready To Use (RTU) cost you need to look at first and foremost. |
|
![]() |
|
Soil Lint Green ![]() Carpet Cleaning Specialist ![]() ![]() Joined: 30/December/2007 Location: Oregon Status: Offline Points: 551 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
I switched to Bonnet cleaning and watched my per sqft costs drop like the Biggest Loser drops the pounds. And fast drying times are a major selling point. Plus passing on a part of the savings means lower prices for the customers while still getting higher profits.
I will keep the porty for some mall stores that specify it. It has its place but being open minded to alternatives keeps my costs down. FreshAire is right about true costs of chemicals. I use a Heavy Duty version of the cleaner I employ in cleaning with low moisture because the RTU is much lower due to a better dilution rate of chemical to water and shipping costs remain the same whether I have cases of regular or heavy duty sent to me. Do the math, look for the cheapest way to do what the customer wants done. But you have to do your own homework Kelly. We can provide hints but not answers. |
|
It's ORY GUN, not OR A GONE. Learn to talk.
|
|
![]() |
|
Ken_Is_OK ![]() Carpet Cleaning Specialist ![]() Joined: 13/February/2007 Location: Canada Status: Offline Points: 523 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
I buy 210L drums. (45Gal)
|
|
![]() |
|
Refined ![]() Groupie ![]() ![]() Joined: 10/August/2008 Location: Charlestown, NH Status: Offline Points: 74 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Try www.Magicwandcompany.com I get 95% of my stuff there. For a prespray I use their Powdered Power Prespray. It is good stuff. I aslo spray it from a pump up sprayer (that saves the life of my extractor).
Order their video they give out. It is a real lesson in Carpets!
I do not work for them, I just use a ton of their stuff.
They also have samples you can try out.
|
|
-Refined Carpet Cleaning
|
|
![]() |
|
John L ![]() Carpet Cleaning Guru ![]() Joined: 29/November/2004 Location: I'm Right Here! Status: Offline Points: 4013 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Jay.. Do you have any idea what the cost comes to per gal in your mixed prespray? OK let me explain they say only $0.68 cents per gal.. Thats incorrect.. They forgot to add S&H cost into that.. That money your paying for the chemical also..If you buy the 6lb jar x 16oz per lb = 96oz
Add about $8 for S&H so 6lb jar is $60.85 divided by 96oz = $0.63 cents per oz of chem not mixed..
It says mix 2oz per gal for prespray.. OK you have a 2gal pumpup..
Mix 4oz x .63 cents per oz = $2.52 everytime you empty that 2gal pumpup..
![]() You might have to add 2 more oz @ .63 oz = another $1.26 making that 2gal pumpup cost you $3.78!!
![]() That is way too expensive for a prespray for me..
|
|
![]() |
|
Refined ![]() Groupie ![]() ![]() Joined: 10/August/2008 Location: Charlestown, NH Status: Offline Points: 74 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
That may be, but I havent come across many things that I cant get out. I have never really hurt due to that. Let's see $3.78 and that 2 gallons will prespray a job that brings in close to lets say a $400 job (likely more). Even if all my chems cost that much, that is one heck of a profit margin. And Like I said the results are worth it. I love to hear the responses of my clients...how much they love the way their carpets look compared to the last guy who did their carpets.
|
|
-Refined Carpet Cleaning
|
|
![]() |
|
Refined ![]() Groupie ![]() ![]() Joined: 10/August/2008 Location: Charlestown, NH Status: Offline Points: 74 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Plus the nastier jobs I dont need to add anything to it, it works for the nasty jobs as is, maybe an oxygen booster.
I dont need to convince you, but thought I would try to help someone out.
|
|
-Refined Carpet Cleaning
|
|
![]() |
|
Hammy ![]() Carpet Cleaning Guru ![]() ![]() Joined: 27/September/2006 Location: Canada Status: Offline Points: 10330 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
It costs more to drive to the job than the cost of the pre spray.
![]() |
|
Could somebody just clean my carpets!
|
|
![]() |
|
Refined ![]() Groupie ![]() ![]() Joined: 10/August/2008 Location: Charlestown, NH Status: Offline Points: 74 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
That is definantly true!
![]() |
|
-Refined Carpet Cleaning
|
|
![]() |
|
Ken_Is_OK ![]() Carpet Cleaning Specialist ![]() Joined: 13/February/2007 Location: Canada Status: Offline Points: 523 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
|
![]() |
|
John L ![]() Carpet Cleaning Guru ![]() Joined: 29/November/2004 Location: I'm Right Here! Status: Offline Points: 4013 |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
What so funny foo? Almost $4 everytime that 2gal's goes empty.. On trashed out carpet you could empty that 2gal within spraying 2rms man..! Sure its no big deal when you make a few hundred on the job or more but its called :
"BUSINESS MANAGEMENT".. The "bottomline"..
How about $1 for 2gals and it works awesome on the nasties..
Look at the whole picture KenOK.. So all you smarta$$'s are spending 5 thousand dollars more than me per year on prespray.. Whos laughing now?
![]() Edited by John L - 11/August/2008 at 11:23am |
|
![]() |
Post Reply ![]() |
Page 123> |
Tweet |
Forum Jump | Forum Permissions ![]() You cannot post new topics in this forum You cannot reply to topics in this forum You cannot delete your posts in this forum You cannot edit your posts in this forum You cannot create polls in this forum You cannot vote in polls in this forum |
Welcome to KleenKuip.com's Professional Carpet Cleaners Discussion Forum!